Ülkemizin Çeşitli Yerlerinde Meydana Gelen Orman Yangınları ile İlgili Kamuoyu Duyurusu

Bugün yazılı ve görsel medya olmak üzere, bazı basın yayın organlarında hepimizi derinden üzen başta Manavgat olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerinde meydana gelen orman yangınlarında Kurumumuzun (THK) hava araçlarının kullanılmadığı iddialarının yer aldığı görülmektedir.

Türk Hava Kurumu olarak tüm yangınlara daha önceden olduğu gibi Orman Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmiş ihale kapsamında müdahale edilmektedir.

Kamu yararına çalışan Kurumumuzun gerçeğe aykırı şekilde haberlere alet edilmesi ve kamuoyunun yanıltılması kabul edilemez bir durumdur.

Milletimizi derinden üzen orman yangınlarıyla topyekûn mücadele edilirken; asılsız iddialarda bulunanlar ağır bir vebal altındadırlar.

Öte yandan, ciğerlerimiz yanarken daha önceden detaylı açıklama yapılmasına rağmen, (görev yapmayan ve yıllık maliyeti 11 milyonu bulan) pilotların işten çıkarılması hususundaki iddiaların ısrarla tekrarlanması en hafif deyimiyle kötü niyetlerin göstergesidir. Bununla birlikte teknisyenlerimiz de halen işlerinin başında görevlerine devam etmektedirler.

Şu anda Manavgat dahil ülkemizin çeşitli bölgelerinde;
• 3 adet Beriev BE -200 10. 000 Litre kapasiteli amfibik yangın söndürme uçağı,
• 15 adet Mi-8 2.500 litre kapasiteli genel maksat helikopteri,
• 2 adet genel maksat yangın söndürme CH-47 Chinook 7.500 litre kapasiteli helikopter

Olmak üzere orman yangınlarına müdahale eden tüm araçlar içinde, kiralama yoluyla temin ettiğimiz ve halen kurumumuz tarafından operasyonları yönetilen toplam 20 hava aracımız Manavgat’daki yangın dahil Ülkemizin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahalede bulunmaktadır.

KAMUOYUNUN BİLGİLERİNE SAYGILARIMIZLA ARZ EDERİZ….