Müze

muze

.....

Gökyüzüne Açılan Pencere:THK Müzesi 

Türk Havacılık tarihini gelecek nesillere aktarmak için 2002 yılında THK Müzesi halkımızın hizmetine sunulmuştur. Modern müzecilik anlayışı içinde inşa edilen THK Müzesi 287 metrekare kapalı ve 5.294 metrekare açık alandan oluşmaktadır. Müze alanı içerisinde tarihi Paraşüt Kulesi, orijinal ve model uçakların sergilendiği bahçe ile tarihi nitelikteki belge ve eserlerin teşhir edildiği Müze Binası bulunmaktadır. Müzede, Türk Hava Kurumu ve Türk Sivil Havacılık tarihi hakkında 747 adet eser, belge ve fotoğraf sergilenmektedir.

THK Müzesi’nin salonlarında, çok sayıda doküman, fotoğraf ve malzemeyle zenginleştirilmiş, dünyada ve Türkiye’de günümüze dek havacılık tarihinin gelişimini gösteren vitrinler yer almaktadır. Kayseri TOMTAŞ Fabrikasının görüntüleri,  Türk Hava Kurumunda kullanılan üniforma, madalya ve bröveler, THK’nin havacılık faaliyetlerini gerçekleştirdiği Türkkuşu Genel Müdürlüğü ve İnönü Eğitim Merkez Müdürlüğünün maketleri bulunmaktadır. Ayrıca, Hezarfen Ahmed Çelebi’nin kendi yaptığı kanatlarla Galata Kulesi’nden Üsküdar Doğancılar’a uçuşunu ve gene Sultan IV. Murat döneminde yaşamış olan bilim adamı Lagari Hasan Çelebi’nin, 64 kg barutla çalışan yedi kollu roketi ateşleyerek Sarayburnu açıklarında göğe doğru yükselişini gösteren maketlerin yer aldığı vitrinler müzenin ilgi çeken köşeleri arasındadır.

Bunların yanı sıra, değişik vitrinlerde sergilenen, Ulu Önder Atatürk’ün kaleme aldığı Nutuk’un ilk basımı, Uluslararası Genç Ressamlar Resim Yaraşmasında dereceye giren gençlerin yaptığı resimlerden oluşan stand, THK’nin bugüne kadar bastırmış olduğu pullar, I. Dünya Hava Oyunları Standı ve havacılık tarihinin kilometre taşlarının resim ve özgeçmişlerinden oluşan standlar müzede yer alan birbirinden değişik standlarından bazılarıdır. 

THK Müzesi pazartesi günleri hariç haftanın hergünü saat 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

 

Tarihi Paraşüt Kulesi 

1937 yılında Türk ve Rus mühendisler tarafından inşa edilen, bir simge niteliğindeki Tarihi Paraşüt Kulesi, rekreasyonel bir aktivite gerçekleştirmeye yönelik paraşüt atlayışlarında 01 Mayıs-31 Ekim tarihleri arasında faaliyettedir.

Tarihi Paraşüt Kulesi; Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) tarafından belirlenmiş ve havacılık spor disiplinlerinden biri sayılan serbest paraşütçülüğü özendirmeye imkan sağlamaktadır. Kule yüksekliği 41,10 metredir. Atlayışlar 37,90 metre yükseklikteki üçüncü kat platformundan yapılmaktadır. Kule, içten merdivenli ve asansörlü, çift ağırlıklı, çift konsollu paraşüt atlama vinçlidir. Meteorolojik şartlar uygun olduğunda, 45-90 kg arasında ve 16 yaşından büyük, sağlık yönünden problemi olmayan isteyen her ziyaretçi atlayış yapabilmektedir. Kulenin bir eşi de İzmir’de bulunmaktadır.