airporthaber.com Adlı İnternet Sitesinde Yer Alan 05.08.2021 Tarihli Habere İlişkin Kamuoyu Duyurusu

airporthaber.com adlı internet sitesinde yer alan 05/08/2021 tarihli haberde;

İsmi geçen Mehmet Fatih PAKIR sahte unvan bilgileri kullanan bir şahıs olup, 2019 yılında Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı tarafından bu şahıs hakkında; dolandırıcılık, kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Mehmet Fatih PAKIR, THK ve bağlılarında hiçbir görevde bulunmamasına rağmen kendisini kamuoyuna THK Onursal Genel Başkanı, Genel Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak tanıtmaktadır. Ancak Mehmet Fatih PAKIR bu sıfatları haiz olmadığı gibi THK'da Genel Yönetim Kurulu üyesi dahi olmamıştır. Mehmet Fatih PAKIR, Van Ferit Melen Havalimanı’nda kendisini THK Genel Başkanı olarak tanıtıp, VIP geçiş imkânlarından yararlanmaya çalışmıştır. Yine gerçek dışı eylemleri ile THK’nın mülklerini satmaya teşebbüs etmiştir.

Mehmet Fatih PAKIR kamu yararına çalışan Türk Hava Kurumu'nun ismini kullanarak kamuoyunu gerçeğe aykırı şekilde yanıltmaktadır. Kurumun itibarını yıprattığı gibi söz konusu şahsın hileli davranışları ile üçüncü kişiler de mağdur olmaktadır. Türk Hava Kurumu bu şahsın hiçbir iş, işlem ve eylemlerine itibar etmemektedir. Yüce Türk Milleti’nin de bu şahsa itibar etmemesini rica ederiz.

Mehmet Fatih PAKIR tarafından Türk Hava Kurumu’na karşı haksız, usulsüz ve herhangi bir sözleşme kapsamında olmayan 102.600,00USD tutarlı fatura düzenlenmiştir. Türk Hava Kurumu tarafından faturaya itiraz edilerek kendisine iade edilmiştir. Bunun üzerine Mehmet Fatih PAKIR’ın şirketi Alfa İnka İnşaat Otomotiv Bilişim Çağrı Merkezi Enerji Basın Yayın Sağlık Tekstil İthalat İhracat Ticaret Sanayi Limited Şirketi Kuruma karşı alacak davası ikame etmiştir. Aynı davada kendisini tanık olarak bildirmiştir.

İnternet ortamında kullanılan araçların kötüye kullanılması halinde, kişilerin maddi ve manevi varlıklarında uğrayabilecekleri zarar, diğer faaliyet işletme ve araçlarla kıyaslanamayacak kadar ağır ve etkili olabilmektedir. Bu nedenle düşünce hürriyeti kapsamında gerçek dışı haberlerin öğrenilmesinde bir kamu yararı bulunması mümkün olmadığı gibi, Kurumun ve Kayyum Heyeti’nin itibarını zedeleyen paylaşım ve yorumların eleştiri niteliğinde olmadığı açıktır.

Açıklanan sebepler doğrultusunda, sahip olmadığı sahte unvanlar kullanmaktan çekinmeyen ve bu unvanları kullanarak menfaat temin etmeye çalışan bir şahsın açıklamaları kabul edilemez olup; Türk Hava Kurumu ile Kayyum Heyeti Başkan ve üyelerinin kişilik haklarına saldırı mahiyetinde olan gerçeğe aykırı mezkûr haber, yorum ve paylaşımlar ile ilgili açıklama yapılması ihtiyacı hâsıl olmuştur.

KAMUOYUNUN BİLGİLERİNE SAYGILARIMIZLA ARZ EDERİZ.