MODELUÇAK OKULUNDA SATIŞI YAPILAN MODEL UÇAKLARIN
FİYAT LİSTESİ
 
     
 
MODEL UÇAK KURSLARI
 
 
 
 
Türkkuşu'nun kuruluşuyla birlikte yaşıt olan Model Uçakçılık Sabiha GÖKÇEN ile birlikte Rusya'ya eğitime giden Mustafa İRKİN tarafından başlatılmıştır.
Çeşitli model uçak kategorileri ve sınıflarında Türkkuşu Etimesgut tesislerinde ya da bölgesel olarak ücretli-ücretsiz, yatılı-yatısız gibi şekillerde model uçak kursları ve uçuş eğitimleri verilmektedir.

1. Başlangıç Kursları
2. Tekamül Kursları
3. İleri Tekamül Kursları
4. Rehber Öğretmen Kursları
5. Radyo Kontrol Kursları

  a. R/C Uçuş
  b. R/C İmalat ve Uçuş Kursu
6. Model Roket

7. Tel Kontrol Kursları

BAŞLANGIÇ KURSLARI :
13 Yaşından gün almış olan gönüllü her kişinin katılabileceği, 3 gün süren bir kurstur. Kurs süresince temel aerodinamik bilgileri, gökçen model uçağının imalat ve uçuşu gibi nazari ve uygulamalı dersler verilir. Bu kurslara katılmak için her yıl Ocak-Şubat aylarında THK Genel Başkanlığına müracaat edilmesi gerekir.Kurslara Ankara dışından katılanlar, 3 öğün yemek ve yatak ihtiyaçları Türkkuşu Genel Müdürlüğünce karşılanır. Kursa Ankara içinden katılanların ise öğle yemekleri ve Sabah- Akşam şehir merkezine kadar ulaşımları, yine Türkkuşu Genel Müdürlüğünce sağlanır. Kurs süresince toplam eğitim süresi 40 saattir. Kurs süresince mazeretsiz olarak 1 gün

gelmeyenler kurstan çıkarılırlar.
Kurs sonunda kursa katılanlara başarı durumlarına göre A-B-C sertifikaları verilir.

TEKAMÜL KURSLARI : Başlangıç kurslarını başarı ile bitiren (C sertifikası alan) kişilerin katılabileceği bir kurstur. Kurs 5 iş günüdür. Bu tür kurslarda F1H (A1) modelinin imalatı ve uçuşu gösterilir. Ayrıca yine başlangıç kurslarında ki nazari bilgiler genişletilerek kursiyerlere verilir. Bu kurslara katılmak için kursiyerin modeluçak başlangıç kursunu görmüş olması ve THK Genel Başkanlığına müracaat edilmesi gerekir. Kursa Ankara dışından katılanların yemek ve yatak ihtiyaçları Türkkuşu Genel Müdürlüğünce karşılanır. Ankara içinden katılanların ise öğle yemekleri ve sabah - akşam Ankara Şehir merkezine Gidiş gelişleri Türkkuşu Genel Müdürlüğünce karşılanır. Kursa katılıp kursu başarı ile bitiren kursiyerlere Model Uçak Tekamül Sertifikası verilir.


İLERİ TEKAMÜL KURSLARI : Tekamül kursuna katılıp başarı ile bitiren kişilerin katılabileceği bir kurstur. Bu kurs 10 iş günüdür Kurs süresince öğrencilere F1A (A2) model Uçağı çeşitli değişik malzemeler kullanılarak imalatı ve uçuşları yaptırılır, çeşitli nazari bilgiler verilir. Bu kurslara katılmak için THK Genel Başkanlığına form doldurarak müracaat edilmesi gerekir. Kursa Ankara dışından katılanların yemek ve yatak ihtiyaçları Türkkuşu Genel Müdürlüğünce karşılanır. Ankara içinden katılanların ise öğle yemekleri ve sabah - akşam Ankara şehir merkezine gidiş gelişleri Türkkuşu Genel Müdürlüğü'nce karşılanır. Kursa katılıp kursu başarı ile bitiren kursiyerlere Model Uçak İleri Tekamül Sertifikası verilir.

REHBER ÖĞRETMEN KURSLARI :
Bu Kurslar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda havacılık kolu açmak isteyen öğretmen ya da Üniversiteler de bu yapıda ki organizasyonları gerçekleştirecek üniversite öğrencileri veya öğretim görevlilerine, THK şube saymanlarına veya THK Şb.Bşk.lıklarının görevlendireceği kişilere verilir. Kurs süresince katılanlara F1A (A2) Model uçağı yaptırılır. Çeşitli nazari bilgiler verilir. Havacılık kollarının görev ve sorumlulukları anlatılır. Kurs süresi 10 iş günüdür. Bu kurslara katılmak için THK Genel Başkanlığına müracaat edilmesi gerekir. Kursa Ankara dışından katılanların yemek ve yatak ihtiyaçları Türkkuşu Genel Müdürlüğünce karşılanır. Ankara içinden katılanların ise öğle yemekleri ve sabah - akşam Ankara şehir merkezine gidiş gelişleri Türkkuşu Genel Müdürlüğünce karşılanır. Kursa katılıp kursu başarı ile bitiren kurisyerlere Model Uçak Rehber Öğretmen sertifikası verilir.

RADYO KONTROL KURSLARI : Kurslar periyodik olarak yapılmayıp yıl boyunca istekli kişilerin müracaatlarına göre açılabilmektedir. Kurslarda kişilere radyo kumandalı ve motorlu uçuş yapabilen, bir model uçağın imalatı veya uçuşu öğretilmektedir. Bu kurslar 2 kategoride verilmektedir.


Radyo Kontrol Uçuş Kursları: Bu kurslar periyodik olarak açılmayıp sadece kişilerden gelen isteklere göre yıl boyunca sürekli düzenlenebilmektedir. Kişilerin müracaatlarıyla okul ile kişi arasında yapılacak koordine ile çalışma programı çıkarılır. Bu programa göre kişilere Radyo kontrol uçuş ve temel aerodinamik bilgileri eğitimi verilir.


Radyo Kontrol İmalat ve Uçuş Kursları :
Kişilerden gelen taleplere göre düzenlenmekte olup kurs süreleri kişilerin çalışma sürelerine göre değişmektedir. Kurs süresince kişilere ister ellerinde bulunan modeller ya da Model Uçak Okulunun radyo kontrol eğitimlerin de kullanılan eğitim modellerinin imalatı ve uçuşu yaptırılır ve temel aerodinamik bilgileri öğretilir. Bu kursu almak isteyenlerin THK Genel Başkanlığına 200 $ karşılığı TL bağış yapmaları gerekir.


Müracaat Türk Hava Kurumuna başvurmak suretiyle gerçekleşir.

MODEL ROKET KURSLARI :
Kurs süresi 10 gündür. Kursiyerlere FAI standartlarına göre uzay modelleri kategorisinden herhangi bir sınıftan bir model roket yaptırılır. Ayrıca çalışma sistemleri ve uçuş eğitimi verilir. Kursa katılabilmek için THK Genel Başkanlığına müracaat edilmesi gerekmektedir.

TEL KONTROL KURSLARI : Bu kurslarda kişilere motorlu ve tel kontrollü sadece dairevi uçuş yapabilen bir model uçağın uçuş veya imalat eğitimi verilmektedir. Kurslar periyodik olarak açılmaktadır. Kurs süresi 10 gündür. Katılmak için THK Genel Başkanlığına müracaat edilmesi gerekir.

MODELUÇAK OKULUNDA SATIŞI YAPILAN MODEL UÇAKLARIN
FİYAT LİSTESİ