THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan'ın "İlk Hava Şehidimiz Fethi Bey'i Anma Merasimi" ndeki Konuşması

 

28379399 1562204247209901 2867496020759878410 n

Değerli Katılımcılar,
Bu benim, ilk hava şehidimiz Fethi Beyi anma merasimlerine iştirak ettiğim 3'üncü yıl. Her yıl taptaze bir heyecanla ve içim içime sığmayarak geliyorum buraya. Bu duygularımın muhtelif sebepleri var. 2 yıl evvel katıldığım ilk merasimde Kıymetli Belediye Başkanımız Behçet Saatçi Bey bugünleri haber veren sert bir konuşma yapmıştı. O sıra ülkemiz böylesine büyük belalarla henüz yüzleşmemişti. Oysa bugün; o sözlerin, o taleplerin, ne kadar yerli yerinde olduğunu çok daha iyi anlıyoruz. Söz konusu vatansa gerisinin teferruat olduğunun anlamı yüklenmişti Behçet Bey kardeşimin cümlelerine… Allah'ın izniyle buralardan çıkacak, bugünlerden ders alacağız.


Geçen sene THK olarak çok büyük bir uluslararası faaliyeti ülkemize almak için büyük çaba sarf ettik. Alırsak ev sahipliği yapacak yerlerden biri şüphesiz Fethiye olacaktı. Ekibimiz bu sebeple Uluslararası Havacılık Federasyonu FAI'nin başkan ve yöneticileri ile birlikte Fethiye'ye ziyarete geldi. Bir hafta sonuna denk gelmesine ve daha atanalı birkaç gün olmasına rağmen Kaymakamımız Sayın Muzaffer Şahiner kendilerini karşıladı. Babadağ'a birlikte çıktılar ve yabancı delegasyona Belediye Başkanımızla birlikte burada Fethiye'de nefis bir öğlen yemeği ikram ettiler. Bu ziyaretin hemen ardından THK Fethiye Şube Başkanı Mustafa Özkaya kardeşimin annesi Latife annemiz rahmetli oldu. Ben de o vesileyle geldiğimde tanıştım Muzaffer Şahiner Kaymakamımla. Hakikaten çok değerli bir devlet adamı. Belediye Başkanımızla birlikte Fethiye için çok büyük şans. Daha sonra bu hususa tekrar döneceğim.


İnsanlar çok şeyi değiştirmeye kadir varlıklar. Cenabı Allah o özellikte yaratmış insanı. İslam peygamberini düşünün mesela… Neleri yıktı, neleri değiştirdi? Sonra Büyük Atatürk, yok edilmeye çalışılan bir milleti yedi düvelle mücadele ederek küllerinden yeniden ateşledi ve Milli devletimizi kurdu. Sonra namları günümüze ulaşmayan binlerce adsız kahramanı... Sonra işte burada huzurunda bulunduğumuz savaşlardan yenik çıkmış, moralman çökmüş bir milleti ayağa kaldırmak için semalara süzülen ve en uzak vatan toprağımız Mısır'a varamadan kaza geçirip şehitliğe, en yüce mertebeye erişen Fethi Bey'i…


Hep bahsediyoruz merhum Fethi Bey'in tayyaresinin adı milli dayanışma, milli yardımlaşma manasına gelen Muaveneti Milliye idi. Fethi Bey çıktığı yolculukta Türk Milletine dayanışma ve yardımlaşmanın ehemmiyetini anlatıyordu. Başardı da bunu. 


İspatı nedir derseniz, üstünden bir asırdan fazla bir zaman geçmesine rağmen halen büyük bir heyecan ve huzurla burada toplanıyor oluşumuzdur. Bu muavenete, bu birlikteliğe halen ve daha çok ihtiyacımız var…
Milletler arasındaki spor müsabakaları gittikçe daha büyük önem kazanıyor. Olimpiyatlar gibi büyük spor yarışları için ülkeler ciddi mücadele veriyor. İşte gördünüz Kore'deki kış olimpiyatlarında asla bir araya gelmez denilen kuzey ve güney Kore beraber yarıştı. Kapanışta ABD temsilcileri ile Kuzey Koreliler aynı fotoğraf karesinde buluştu. 


Barış umudu güçlendi. Sporun böyle güçlü bir tesiri var. Spor milletlere özlerinde sadece insan olduklarını anlatabilecek belki yegâne birleştirici güç…


Az evvel değerli Fethiye Kaymakamı Muzaffer Bey ve Kıymetli Belediye Başkanı Behçet Bey'den bu nedenden dolayı bahsettim. Son iki yıldır ülkemiz ve Türk Hava Kurumu olarak sıkıştığımız bir dönemde büyük bir faaliyet yapıp hem Türkiye'ye hem de THK'na faydalı olabilmenin planlarını yapıyoruz. Araştırmalarımız neticesi yapılabilecek olanın en tesirlisine talip olduk. Tıpkı Fethi Bey gibi zor bir işe talip olduk: 2020 Dünya Hava Oyunları Olimpiyatlarına…


Zaman kısaydı ve şansımız azdı… Ülkemiz, stadyumu gökyüzü olan bu olağanüstü yarışların ilkine 1997'de ev sahipliği yapma şerefine erişmişti. O faaliyetle başlayan Kapadokya sıcak hava balonculuğu ve buradaki yamaçparaşütü'nün Türk turizmine her yıl 100 milyon dolardan fazla doğrudan katkısı oluyordu. Teleferiğin bitmesiyle bu rakam daha da artacaktı. Bu oyunlar sayesinde Dünya havacılığının merkezi önümüzdeki 3 sene boyunca Türkiye olacaktı… Başarmak için kolları sıvamıştık.


Allah'a şükür zorlu süreçte 8 aday arasından evvela son üçe kalmayı başardık. Sonra bir ülke, Malezya, altyapı yetersizliğinden yarıştan çekildi. ABD ve biz kaldık. Türkiye aleyhine çok ciddi politik propagandalar yapılıyordu. Tam bu noktada Fethiye kaymakamı ve belediye başkanı imdada yetişti. 


"İstikbal Göklerdedir" sloganıyla ülkemizin 6 şehrinde 15 gün sürecek yarışmaların en önemli ayağı şüphesiz Fethi Bey'in şehrinde yapılacak ve merhum Fethi Bey'e ithaf olunacak. Çünkü Milli Kahramanımız Fethi Bey 100 yıl sonra bile hepimizi bir kardeşlik ve huzur iklimiyle burada toplamayı sürdürüyor. 


Bu birlik ve dayanışma duygusunu canlı tutan değerli Fethiye halkına ve onların temsilcilerine Türk Milletinin kurumu, Türk Hava Kurumu adına tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah Dünya var oldukça bu dostane merasim burada daim olsun. 


En kısa sürede tekrar bir Türk Hava Kurumu faaliyetinde görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

 

                                                                    

Okunma 648 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 16 May 2018 14:17
Copyright © 2018 THK. All Rights Reserved. Designed by www.thk.org.tr