THK Gökçen Havacılık, Altındağ / Ankara / Türkiye
+90 542 404 72 48

Sıkça Sorulanlar

Balon nasıl şişirilir?
Önce yer personeli tarafından balonlar sepete ve brülöre bağlanır. İkinci adım balonun yere indirilmesi ve ardından balonun belirli bir seviyeye gelene kadar yer personeli tarafından güçlü bir fanla şişirmeye başlamasını sağlar. Akabinde pilot tarafından balon içindeki havanın ısıtılması için burner ateşlenir. Balon içindeki havanın ısınmasına müteakip balon dik konuma ulaşır. Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra balon kalkışa hazırdır.
Balon nasıl yönlendirilir?
Pilotlar, balonun yüksekliğini değiştirerek farklı rüzgar tabakalarını kullanır. Bu balonun yönlendirilmesi için temel yöntemdir. Pilotlar, balonun içindeki havanın ısısını değiştirerek yüksekliği değiştirirler. Fakat genelde balon rüzgar tarafından yönlendirilir. Bir balonun aldığı yön, iki boyutlu bir rota değil, üç boyutlu bir alanda tanımlanır.
Balon Uçuşu ne kadar sürecek?
Standart ve Özel Paket uçuş 1 saat, Deluxe Paket uçuş 90 dakika sürer. Sizi alacağımız anı hesaplarsak, otelinize geri dönene kadar, bu özel tecrübe 3-4 saattir. Özel Balon Turu'nda uçuş süresine karar veren kişi sizsiniz, bu nedenle harcanan toplam süre de buna göre değişebilir.
Balonlar ne kadar yükselir?
 Pilotlar, hava koşullarına bağlı olarak en iyi yüksekliği seçerler. Sivil Havacılık Otoritesi tarafından belirlenen sınır hafta içi 6000 feet ve hafta sonu 8000 feet.
Balonlar neden yapılır?
Balonlar yanmaz – yapışmaz dayanıklı kumaş malzemeden üretilmektedir. Sepetler hasırdan örme olarak üretilir.
Balonun kapasitesi nedir?
Envanterimizde 4, 10, 12, 15 ve 20 kişilik balonlarımız mevcuttur.
Hava durumu nedeniyle uçuş iptal edilirse ne olur?
Her uçuş kesinlikle hava koşullarına bağlıdır. Uçuş için meteorolojik koşulların uygunluğuna ilişkin karar sadece Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılır. Başka bir deyişle izinsiz olarak uçamayız. Dolayısıyla hava koşullarından dolayı iptal halinde uçuşunuzu yeniden düzenleyebilir veya tüm masraflarınızı geri ödeyeceğiz.
Nasıl giyinmeliyiz?
İlkbahar veya kış aylarında hava daha soğuk olabilir, bu nedenle ekstra bir kıyafet (ceket, kazak) almanızı öneririz. Kamera çekerken daima güneş gözlüğü ve şapka takmanız iyi olur.
Ne zaman uçacağız?
Uçuş için gerekli olan en uygun meteorolojik şartlar nedeniyle sabah saatleri en çok tercih edilir. Ancak elbette çok çeşitli tekliflerimizde, uçuşunuzun zamanını, yerini ve uzunluğunu seçme seçeneği olan paketlerden tercih edebilirsiniz.
Rezervasyon nasıl iptal edilir?
Rezervasyonunuzu, uçuş gününden 1 hafta öncesine kadar iptal etmeye karar verirseniz, iptal ücreti uygulanmaz. Bununla birlikte, uçuş gününe 1 haftadan az süre içinde yapılan iptallerde ödenen ücretin % 80’i, uçuşa son 48 saat kala yapılan iptallerde ise ödenene ücretin % 70’i iade edilmektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Sivil Havacılığın yasal işlemleri nelerdir?
Tüm uçuş lisansları ve izinleri Türkiye Sivil Havacılık Otoritesi tarafından verilmektedir. Sıcak hava balonu uçuşlarıyla ilgili denetimler Sivil Havacılık Otoritesi yetkilileri tarafından yapılır.
Uçuş alanı ne kadardır?
Uçuşlar 25 kilometrekareye kadar olan bir alanda yapılır. Balonun hızı ve yönü rüzgara bağlı olduğu için menzil değişiklik gösterebilmektedir.
Uçuş sırasında nasıl hissedilir?
Uçuş sadece hava koşulları uygun olduğunda gerçekleştiğinden, uçuş sırasında sepet hareketsiz kalır. Kalkıştan sonra sarsıntı oluşmayacağından asansörde yükselme veya alçalma hissine oranla biraz daha azdır. Sakin bir uçuş ile sevdiklerinizle mutlu bir uçuş sağlanacağından eminiz.
Uçuşa kimler katılabilir?
Uçmak isteyen herkes balon ile seyahat edebilir ancak boyu sepetten küçük olan çocuklar 1 saatlik uçuşta sıkılacağından 6 yaş altı çocuklara tavsiye edilmez.
Uçuşa kimler katılamaz?
- Vücutlarının orta bölümlerinde ağır ağrıları olan kişiler - Yakın zamandaki bir ameliyat geçiren kişiler - Kırılgan kemikler bulunan kişiler - Yürüme engelli olan kişiler - Zihinsel hastalıkları olan kişiler - Yakın zamandaki bir operasyon geçiren kişiler Not: Sağlığınızla ilgili tereddütleriniz varsa, lütfen doktorunuzla görüşünüz.
Yükseklik korkusu olanlar uçabilir mi?
Yılların deneyimine göre yükseklik korkusu olan insanlar bile uçuştan rahatsızlık hissetmezler. Zaten bahsettiğimiz gibi sepet hareketsizdir, bu nedenle hiç rahatsızlık duyulmaz.